top of page

על הצלחה ושפע

ד"ר שלי רווה

כיצד הודיה תאפשר לכם שפע והצלחה?

ד"ר שלי רווה


האם הצלחה מביאה שמחה? ובכן, מחקרים מראים שאנשים שמחים הם אנשים מצליחים, ולא להיפך. במילים אחרות, השמחה היא שמביאה הצלחה. הבעיה היא שרובנו לא שמחים, ולצערנו אנחנו לא נוטים לקום בבוקר מלאי שמחה. כיצד נגרום לעצמנו להיות שמחים? ד"ר שלי רווה עושה לנו סדר.

שמחה כגורם קריטי להצלחה קשה להאמין, אבל שמחה מביאה הצלחה. הבעיה היא שצריך לעבוד כדי להיות שמחים. שמחה אינה רגש אוטומטי שמוגדר אצלנו כברירת מחדל, מכיוון שתפקידו של המח להגן עלינו ולגרום לנו להיות דרוכים ודואגים. השמחה שמורה לאירועים מיוחדים בחיינו ולפיכך אינה נוכחת מספיק ביומיום שלנו.
כיצד נלמד להיות שמחים?


הרבה אנשים חושבים ששמחה זו תכונה שנולדים איתה, ואם אין לי שמחה, כנראה לא נולדתי כזה או שלא נולדתי להורים הנכונים. ישנם מעט מאוד אנשים שמחים שקמים בבוקר מחייכים ומאושרים, אבל רובנו לא כאלה. רובנו קמים בבוקר עם המחשבות מדאיגות מהלילה, עם החלומות על דברים שטרם השגנו או חלומות על הפחדים שלנו, ולוקח לנו זמן להתנער מהמחשבות האלו.


סגנון החיים של היום מצמיד אותנו לפלאפון שלנו מהרגע שפקחנו את העיניים ואנחנו חשופים מהשנייה שקמנו לחדשות, מיילים ומדיה חברתית שמראה לנו עד כמה אחרים מצליחים ושמחים ועוד יותר מעכירים את תחושות האכזבה והדאגה שלנו.


הסיפור שלי מתחיל כשהייתי בת 30

שנים חשבתי שהגורם הכי משמעותי להצלחה זה מוסר עבודה גבוה, עד שגיליתי ששמחה היא הבסיס להצלחה. הסיפור שלי מתחיל שהייתי בת 30.

ביום חמישי קייצי ובהיר, הלכתי לעבודה והודיעו לי לחזור בדחיפות הביתה. הייתי אז אישה נשואה לבעל מדהים עם ילדה בת שנתיים וגרנו בדירה מתוקה בגבעתיים. עבדתי בהייטק בתפקיד ניהולי בכיר, והחיים היו 'די רגילים' אם יש דבר כזה. כשחזרתי הביתה, עמדה ניידת משטרה בכניסה לרחוב שהורתה לי לחנות את הרכב בצד הכביש, ושוטרת רגישה חיבקה אותי וליוותה אותי לדירה. בדרך לדירה העיניים שלי ראו את האמבולנס האדום אבל המח סרב להאמין. בהמשך הרחוב, העין קלטה גם את האמבולנס הכחול (זק"א) אבל המח עדיין סרב להאמין. שהגעתי לדירה צוות משטרה חיכה לי והודיעו לי שבעלי נהרג.

מאישה נשואה באושר עם משפחה מקסימה, הפכתי ברגע, לאלמנה, חד-הורית, עם תינוקת בת שנתיים.


שם מתחיל סיפור חיי…

מבלי שתכננתי, למחרת, קמתי בבוקר ואמרתי בלב תודה. תודה על הזכות לגדל את הילדה שלי. תודה על העבודה והמשכורת הטובה שלי. תודה על הגוף הבריא שלי שמאפשר לי לדאוג לי ולילדה. תודה על הזכות לחיות. כלום כבר לא היה מובן ומאליו וכל פעולה הפכה להוקרה וזכות. בשנה הכי מפחידה, מטלטלת, ועצובה, למדתי להיות שמחה. ההודיה הפכה להיות הבוקר טוב שלי והאורים והתומים שלי, ובשנה הכי כאוטית של חיי צמחה בתוכי שמחה שלא ידעתי קודם.


מה הקשר בין הודיה והצלחה?


אחרי שנה הבנתי שמה שקובע בחיים זה לא מה שיש לך- אלא מה אתה חושב על מה שיש לך.

ושככל שאתה מודה על הדברים שיש לך בחיים, אתה יותר מאושר, שמח וחיובי.

ההוקרה, מחברת אותנו לחיובי, לקיים, למה שיש, למה שנוכח.


באותה שנה התחלתי לחייך לכל מי שסבב אותי, הייתי אדם יותר שמח וחיובי, וכל מערכות היחסים שסובבו אותי צמחו להיות שמחות וחיוביות. חייכתי לעולם והעולם חייך אלי. התוצאות העסקיות שלי לא אחרו לבוא, ובשנה שעבדתי מחצית מהזמן, הצלחתי להתקדם הכי מהר, לקבל בונוסים הכי גבוהים, העלאות שכר מפתיעות והערכות עובדים מצוינות.


בתום אותה שנה הבנתי דבר אחד-

הדרך להצלחה היא לא בעבודה קשה,

אלא מה שמאפשר לנו להצליח זה שמחה ומערכות יחסים.


באותה שנה עזבתי את ההייטק ומאז אני עוסקת בליווי אנשים להצלחה כלכלית באמצעות גישה חיובית ומערכות יחסים מקדמות. הבסיס לגישה חיובית היא הודיה, כי הודיה מלמדת אותנו לבחור להסתכל על החלקים החיוביים בחיינו ולהיות מחוברים לטוב שיש סביבנו. אבל בחיים, באופן טבעי, אנחנו הרבה פעמים שואפים לדבר הבא ולא עוצרים להודות על מה שיש לנו.


הטיפים שלי להודיה יומיומית

  1. רשמו שלושה דברים שאתם מודים עליהם והדביקו את הפתק ליד המיטה.

  2. סיימו את היום במילת תודה לקרובים אליכם.

  3. הוקירו את עצמכם על מה הצלחתם לעשות היום, במקום להיות מודאגים על מה שלא הספקתם.

  4. ואל תשכחו להוקיר את הגוף שלכם, שבלעדיו לא תצליחו להגשים אף חלום.


שנתיים אחרי התאלמנתי, הכרתי את אלעד בעלי היקר, הוא אימץ את בתי הבכורה בחוק ואני אימצתי בלב את שני בניו מנישואיו הראשונים. יש לנו שתי ילדות משותפות, וביחד אנחנו מגדלים חמישה ילדים. לפני שאנחנו הולכים לישון אנו מודים אחד לשנייה על דבר אחד שקרה היום. אני קוראת את הפתק עם רשימת ההודיה שתלוי ליד המיטה שלי, ושלא שוכחת להודות על הגוף שלי, שבלעדיו לחלומות שלי אין יכולת קיום.

זכרו ששמחה היא הבסיס להצלחה, לא להיפך. לכבוד חג ההודיה, נסו לפתח הרגל אחד שתתמידו בו ויעזור לכם להיות יותר שמחים.

על מה אתם בוחרים להודות?


הכותבת ד"ר שלי רווה הינה מנהלת מרכז המלווה ישראלים בעולם להצלחה כלכלית וזוגית,

מרצה באקדמיה לקורס קואוצ'ינג בחוג MBA ומנטורית למערכות יחסים והצלחה כלכלית.70 צפיות

Comments


bottom of page